دوره طلایی پیشگیری از تنبلی چشم، سن زیر 6 سال است که هر ساله از یکم الی 30 آبان ماه در تمام مهد های کودک، مراکز پیش دبستانی، پایگاه های ثابت و سیار سنجش بینایی بهزیستی، کودکان مورد معاینه قرار می گیرند.

به گزارش روابط عمومی سازمان بهزیستی استان تهران، از 1 الی 30 آبان ماه طرح پیشگیری از تنبلی چشم در سراسر کشور با هدف جلوگیری از بروز معلولیت های ناشی از بیماری های چشم اجرا می شود که والدین می توانند برای معاینه کودکان زیر 6 سال خود به مهدهای کودک، پایگاه های سیار و ثابت سنجش بینایی بهزیستی مراجعه کنند.

لازم به ذکر است؛ کودکان 1تا 3سال با دستگاه های غربالگری بینایی و 4تا6ساله با تابلوی E چارت توسط مربیانی که بوسیله کارشناسان متخصص آموزش دیده اند مورد معاینه قرار می گیرند و در درمان تنبلی چشم هرچه سن کودک پایین تر باشد شانس درمان بیشتر و مدت درمان کوتاه تر خواهد شد.

شایان ذکر است؛ چشم کودکان باید هرساله معاینه شود و اگر پس از سنجش بینایی کودک مشکوک به بیماری چشم باشد باید برای پیشگیری از کم بینایی و نابینایی مراحل درمان توسط متخصص طی شود و تا سن 10 سالگی حتما پیگیری ادامه داشته باشد.

از علائم تنبلی چشم، به توجه بیشتر با یک چشم، کج کردن سر در هنگام دیدن اشیائ، مالیدن چشم ها، نزدیک گرفتن اجسام به چشم، خستگی چشم، سردرد، پلک زدن زیاد و… می توان یاد کرد اما در اغلب موارد کودک شکایتی ندارد و علامتی از بیماری چشم مشخص نیست و لذا بهترین راه تشخیص به موقع آن معاینات دوره ای می باشد تا از معلولیت های کم بینایی و نابینایی پیشگیری شود.

والدین می توانند برای اطلاعات بیشتر با شماره های دفاتر پیشگیری از تنبلی چشم بهزیستی تماس حاصل نمایند.

بهزیستی شهرستان تهران: 77510067

بهزیستی شهرستان ری: 55963738

بهزیستی شهرستان شمیرانات: 88779356